برگزاری دوره مبانی و مستندسازی استاندارد ISO/IEC 17025 در دانشگاه اصفهان

اشتراک گذاری

filereader (1)

دوره مبانی مستندسازی و استاندارد ISO/IEC 17025 در تاریخ سوم و چهارم دی ماه به مربی‌گری آقای مهندس مصطفی دستمردی، دبیر کارگروه استاندارد و کالیبراسیون شبکه آزمایشگاهی، در محل آزمایشگاه مرکزی دانشگاه اصفهان برگزار گردید.

 

محتوای دوره:

این استاندارد بین‌المللی حاصل تجربیات وسیع در پیاده‌سازی ISO/IEC GUIDE 25 , EN 45001 می‌باشد که اکنون استاندارد ISO/IEC 17025 جایگزین هر دو آن‌ها گردیده است و شامل تمامی الزاماتی است که آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون با بکارگیری آن‌ها قادر به تولید نتایج فنی معتبر خواهند بود. در این دوره استاندارد  ISO/IEC 17025:2005 معرفی می‌شود. شرکت‌کنندگان با لزوم استقرار این سیستم در آزمایشگاه‌ها و همچنین با مراحل توسعه و تاریخچه شکل‌گیری آن آشنا می‌گردند. پس از آن الزامات سیستمی و الزامات فنی استاندارد به طور کامل تشریح و تفاوت این استاندارد با استاندارد ISI ۹۰۰۱ ارائه می‌گردد. همچنین شناخت دقیق خواسته‌های استاندارد، شامل الزامات سیستمی و الزامات فنی آزمایشگاه جهت اثبات صلاحیت آزمایشگاه در انجام آزمون‌ها در این دوره آموزشی مطرح و در کارگاه‌های آموزشی تمرین می‌شوند.

 

فهرست مطالب:

بخش اول: تاریخچه و مقدمه‌ای بر استاندارد ISO/IEC 17025

بخش دوم: مزایای استاندارد ISO/IEC 17025

بخش سوم: اصطلاحات و تعاریف در استاندارد ISO/IEC 17025

بخش چهارم: الزامات مدیریتی استاندارد ISO/IEC 17025

بخش پنجم: الزامات فنی استاندارد ISO/IEC 17025

 بخش ششم: مراجع
 

مزایای پیاده سازی استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵

– پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفی مخصوص آزمایشگاهها؛

– ارتقاء کیفی تجهیزات، پرسنل، فضا و سیستم؛

 – گسترش این سیستم در آزمایشگاههای همکار؛

– ارائه گزارش آزمون معتبر برای محصول؛

– به روز کردن استانداردها و روشهای آزمون در سطح آزمایشگاهها؛

– کمک به ارتقاء کیفیت از طریق افزایش توان فنی و دقت در جواب آزمونها؛

– دستیابی به اعتبار بینالمللی به‌عنوان آزمایشگاه آکرودیته جهانی در ایران؛ و

– افزایش درآمد از طریق ارائه خدمات به صادرکنندگان محصول مربوطه در کشورهای منطقه.

 

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.