اتحادیه بین المللی تائید صلاحیت آزمایشگاه‌ها

اشتراک گذاری

ilac

International Laboratory Accreditation Cooperation  = ILAC

اتحادیه بین المللی تائید صلاحیت آزمایشگاهها ILAC یک اتحادیه بین المللی متشکل از آزمایشگاهها و نهادهای تائید صلاحیت و بازرسی کننده است که به منظور مرتفع نمودن موانع تجاری تشکیل شده است.

تائید صلاحیت به مردم این امکان را می دهد که هنگام انتخاب یک آزمایشگاه تصمیم آگاهانه ائی با توجه به شایستگی، بی طرفی و توانمندی آزمایشگاه اتخاذ نماید. تائید صلاحیت به حمایت از اعتبار و عملکرد خدمات و کالاها کمک می کند.

نهادهای تایید صلاحیت کننده در سراسر جهان توافقنامه ای را امضا کرده اند که پذیرش محصولات و خدمات را هنگام گذر ازمرزهای ‏کشورها تسریع میکند. هدف از این توافقنامه (توافقنامه ILAC) بوجود آوردن یک چارچوب بین المللی برای حمایت از تجارت بین المللی از طریق حذف موانع فنی است.

نهادهای تائید صلاحیت آزمایشگاهی و بازرسی به نمایندگی بیش از ۷۰ سازمان اقتصادی و منطقه ائی، اعضای ILAC به شمار میروند.

هدف:

هدف نهائی ILAC استفاده و پذیرش هر چه بیشتر نتایج آزمایشگاهها و شرکت های بازرسی تائید صلاحیت شده از جمله نتایج آزمایشگاهی سایر کشورها توسط صنعت و تدوین کنندگان مقررات می باشد. از این طریق هدف تجارت آزاد “یکبار آزمون کالا و پذیرش در همه جا” می تواند تحقق یابد

زمینه های فعالیت:

اتحادیه بین المللی تائید صلاحیت آزمایشگاهها در زمینه های زیر فعالیت می کند:

  • تدوین و هماهنگ سازی نحوه تائید صلاحیت آزمایشگاهی و بازرسی
  • ترویج تائید صلاحیت آزمایشگاهی و بازرسی در میان صنعت ، دولت و تدوین کنندگان مقررات و مصرف کنندگان
  • حمایت از سیستم های تائید صلاحیت در حال تشکیل
  • به رسمیت شناختن امکانات آزمایشگاهی و بازرسی از طریق توافقنامه ILAC

اتحادیه بین المللی تائید صلاحیت آزمایشگاهها (ILAC) برای اولین بار به عنوان یک کنفرانس در سال ۱۹۷۷ با هدف توسعه همکاریهای بین المللی برای تسهیل تجارت آغاز شده است.

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.