معرفی استاندارد ISO/IEC 17025

اشتراک گذاری

اولین ویرایش استاندارد بین‌المللی ISO/IEC 17025 در سال ۱۹۹۹ منتشر گردید، این استاندارد در نتیجه تجربیات وسیع حاصل از اجرای ISO/IEC Guide 25 و استاندارد اروپائی EN45001 تهیه و جایگزین هر دو آن‌ها شده است و شامل کلیه الزاماتی است که آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون باید برآورده سازند تا بتوانند اثبات کنند که یک سیستم مدیریت را بکار گرفته و برقرار نگه می‌دارند، از نظر فنی صلاحیت دارند و قادر به فراهم کردن نتایج فنی معتبر نیز می‌باشند. همچنین مراجع تایید صلاحیتی که صلاحیت آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون را به رسمیت می‌شناسند، بایستی از این استاندارد به عنوان مبنای تایید صلاحیت استفاده کنند.

به طور کلی این استاندارد شامل دو دسته الزامات مدیریت و فنی می‌شود که در بند ۴ الزامات مربوط به مدیریت صحیح و در بند ۵ الزامات مربوط به احراز صلاحیت فنی برای نوع آزمون‌ها که آزمایشگاه به عهده می‌گیرد، مشخص می‌شود. الزامات مربوط به آخرین ویرایش این استاندارد (ویرایش سال ۲۰۰۵) در جدول زیر نشان داده شده‌ است.

برای دریافت بیشتر در خصوص مبانی و مستند سازی استاندارد ISO/IEC 17025 می‌توانید جزوه دوره آموزشی آن را از طریق لینک زیر دانلود کنید.

دانلود جزوه مبانی و مستند سازی استاندارد ISO/IEC 17025

iso_quality

جدول الزامات مدیریتی و فنی استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵

الزامات مدیریتی/**/

۴-۱- سازمان

۴-۲- سیستم کیفیت

۴-۳- کنترل مستندات

۴-۴- بازنگری درخواستها، مناقصات و قراردادها

۴-۵- قرارداد فرعی برای انجام آزمایشات

۴-۶- خرید خدمات و تدارکات

۴-۷- ارائه خدمات به مشتریان

۴-۸- شکایات

۴-۹- کنترل آزمون نامنطبق

۴-۱۰- بهبود

۴-۱۱- اقدامات اصلاحی

۴-۱۲- اقدامات پیشگیرانه

۴-۱۳- کنترل سوابق

۴-۱۴- ممیزی داخلی

۴-۱۵- بازنگری مدیریت 

۵-۱- کلیات

۵-۲- پرسنل

۵-۳- شرایط محیطی و فضای کاری

۵-۴- روش‌های آزمون و کالیبراسیون و صحه‌گذاری روش‌ها

۵-۵- تجهیزات

۵-۶- قابلیت ردیابی اندازه گیری

۵-۷- نمونه برداری

۵-۸- جابجایی اقلام آزمون و کالیبراسیون

۵-۹- تضمین کیفیت نتایج آزمون و کالیبراسیون

۵-۱۰- گزارش دهی نتایج  /**/

جهت هماهنگی برای برگزاری مبانی و مستندسازی استاندارد ISO/IEC 17025 می توانید با ایمیل Mdastmardi@yahoo.com یا شماره همراه مدیریت پایگاه ۰۹۱۲۵۴۴۶۰۴۵ (مصطفی دستمردی) تماس بگیرید.

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.