برگزاری دوره آموزشی تعیین دقت روش آزمون در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

اشتراک گذاری

دوره آموزشی تعیین دقت روش آزمون با حضور اعضاء هیات علمی، کارشناسان و دانشجویان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در تاریخ ۹۱/۱۱/۰۷ در این پژوهشگاه برگزار گردید. این دوره آموزشی با هدف آشنایی فراگیران با نحوه تعیین دقت روش آزمون مطابق با آخرین ویرایش‌های استانداردهای بین‌المللی ASTM E691 و ISO 5725-2 برگزار شد.

مهندس مصطفی دستمردی که تدریس این دوره را برعهده داشت، با بیان این مطلب که ” تعیین و افزایش دقت روش‌های آزمون به کاهش تعداد تکرار آزمون‌های مورد نیاز برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی و صنعتی و به تبع آن کاهش هزینه‌های تمام شده این پروژه‌ها منجر می‌گردد”، بر ضرورت تعیین و افزایش دقت روش‌های آزمون برای کاهش هزینه‌های تحقیقاتی تاکید نمودند. ایشان همچنین کاربرد عملی تعیین مقادیر دقت را برای صحه‌گذاری روش‌های آزمون، ارزیابی عملکرد آزمایشگاه، قابلیت پذیرش نتایج آزمون و مقایسه روش‌های اندازه‌گیری جایگزین بیان نمودند.

سرفصل‌های دوره:

*      – هدف و دامنه کاربرد استانداردهای ASTM E691 و ISO 5725-2؛

*      – برنامهریزی مطالعات بین آزمایشگاهی برای تعیین دقت روش آزمون؛

*      – محاسبات آماری در تعیین دقت روش آزمون؛

*      – سازگاری اطلاعات و نتایج متناقض در تعیین دقت روش آزمون؛

*      – ارائه مثال‌هایی از تعیین دقت روش آزمون با مطالعات بین آزمایشگاهی.

برای دانلود بروشور این دوره بر روی لینک زیر کلیک کنید:

   دانلود بروشور دوره آموزشی تعیین دقت روش آزمون

genetic1

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *