تغییر یا ایجاد متن جدید در مدارک

اشتراک گذاری

سئوال: در بند ۴٫۳٫۳٫۲٫ استاندارد ISO/IEC 17025 ذکر شده است “در موارد مقتضی، متنِ تغییر یافته یا جدید باید در مدرک یا در ضمایم ذیربط مشخص شود.” به چه روش‌هایی می‌توان این کار را انجام داد؟

برای انجام این کار راه‌های زیر وجود دارد:

      – با استفاده از ویژگی‌های های لایت کردن یا خط کشیدن زیر متن؛

      – با استفاده از تاریخچه ویرایش‌های در پایان هر مستند و تشریح تغییرات انجام در بخش‌های خاص؛

      – با استفاده از“track changes”  تجدیدنظر در مستندات و نگهداری یک نسخه کنترل شده با“track changes”؛

      – با استفاده از فرم‌های ویژه‌ای که نشان‌دهنده تغییرات در مستندات می‌باشد.

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که الزامات استاندارد شناسایی متن جدید یا تغییر یافته هنگامی که عملی است، می‌باشد. شرایط ذکر شده فوق در اکثر غریب به اتفاق موارد عملی است. با این حال در مواردی که شناسایی متن جدید یا تغییر یافته عملی نیست (به عنوان مثال اگر سند به طور کامل بازنگری شده است به طوری که شباهت کمی به نسخه قبلی دارد یا اصلاً شباهتی ندارد) در این موارد نشان دادن این تغییرات نیاز نیست.

مرجع: سایت انجمن اعتباربخشی آزمایشگاه های آمریکا A2LA

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *