مديریت كیفیت در مراكز آزمایشگاهی

طراحی کلاسیک آزمایش‌ها

اشتراک گذاری

DOE - clasic

به آن دسته از طرح‌هایی که کاملا بر پایه روش‌های آمار استنباطی ایجاد شده اند، طرح‌های کلاسیک DOE گفته می‌‎شود.

طرح‌های کلاسیک مباحثی همچون تحلیل واریانس متعادل و نامتعادل، طرح‌های بلوک‌بندی، طرح‌های عاملی، طرح‌های عاملی کسری، طرح مربع لاتین، طرح‌های آشیانی و غیره را شامل می‌شود. البته طرح‌های RSM نیز می‌توانند از طرح‌های عاملی ساخته شوند. تفاوت طرح‌های کلاسیک با طرح‌های تاگوچی در این است که روش تاگوچی قابلیت درک بهتری نسبت به روش‌های کلاسیک دارد و در هنگام تحلیل طرح آزمایشی، نحوه تحلیل راحت تر می‌باشد، اما در طرح‌های کلاسیک تحلیل مفصل‌تر و پیچیده تری داریم.

بسیاری از متخصصان طراحی آزمایشات، این روش را نسبت به روش تاگوچی برتر قلمداد می‌کنند و معتقدند که روش کلاسیک، تنها روش درست در طراحی آزمایشات می‌باشد اما از آنجایی که تحلیل طرح‌های عاملی کسری پیچیده است، مهندسین و دانشمندان ترجیح می‌دهند کمتر از این روش‌ها و بیشتر از روش‌های تاگوچی استفاده نمایند.

بیشترین کاربرد طرح‌های کلاسیک در صنایعی مانند الکترونیک، مکانیک، انرژی و مهندسی مواد است و به طور خاص طرح‌های عاملی کسری در صنایع پتروشیمی و نفت، صنایع شیمیایی و  هوا و فضا به کار برده می شوند.

هماهنگی برای برگزاری دوره‌‌ آموزشی طراحی آزمایش‌ها مقدماتی و پیشرفته با نرم افزار MINITAB 

جهت هماهنگی برای برگزاری دوره‌‌ آموزشی طراحی آزمایش‌ها مقدماتی و پیشرفته با نرم افزار MINITAB می‌توانید با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *