بازیافت یا ریکاوری در روش‌ آزمون

اشتراک گذاری

بازیافت یک روش کلاسیک برای بررسی عملکرد روش‌های آزمایشگاهی می‌باشد، ولی بدلیل اشتباهاتی که بطور رایج در تفسیر نتایج رخ می‌دهد، کمتر استفاده شده و بجای آن آزمون “مقایسه روش‌ها” بیشتر مد نظر قرار گرفته است، ولی در نبود یک روش مقایسه‌ای قابل اعتماد، بازیافت اهمیت بیشتری می‌یابد.

در غیاب مواد مرجع، مطالعات صحت یا گرایش روش آزمون با استفاده از اضافه‌سازی و تجزیه و تحلیل بازیافت صورت می‌گیرد. یک ‏نمونه عادی یک بار در شرایط اولیه خود و بار دیگر پس از اضافه نمودن جرم مشخصی از آنالیت به نمونه، مورد اندازه‌گیری قرار ‏می‌گیرد. اختلاف بین دو مقدار اضافه شده و اندازه‌گیری شده در محاسبه بازیافت مورد استفاده قرار می‌گیرد. باید به این نکته توجه شود ‏که در مطالعه بازیافت، گرایش فقط بر اساس تاثیر مقدار اضافه شده ارزیابی می‌شود و سایر تاثیرات در نظر گرفته نمی‌شود؛ لذا ضروری ‏است در تحلیل بازیافت به این نکته توجه شود که بازیافت خوب الزاماً تضمین‌کننده صحت خوب نمی‌باشد.‏

در بعضی موارد ممکن است نمونه شاهد در اختیار نداشته باشیم، در این موارد نیز می‌توانیم مقدار بازیافت را با روش اضافه‌سازی محاسبه ‏نماییم.فرض کنید ‏A1‎‏ غلظت ماده مورد آنالیز باشد که مقدار آن پیش از اضافه‌سازی ۱mg/ml بوده و به آن مقدار ۰٫۵mg/ml آنالیت اضافه ‏می‌نماییم و مقدار اندازه‌گیری شده پس از اضافه‌سازی ۱٫۴mg/kg می‌باشد، برای محاسبه شاخص بازیافت خواهیم داشت:‏

Q=(1.4-1)/0.5 = 0.9

یک نمونه به حجم مساوی در دو لوله ریخته شده در مرحله بعد به حجم مساوی در یکی از آنها آب و در دیگری محلولی که حاوی آنالیت مورد بررسی است (اغلب استاندارد یا محلولهای کالیبراسیون) ریخته می‌شود. هر دو لوله با روش آزمایشگاهی تحت بررسی آزمایش شده و نتایج با هم مقایسه می‌گردد. (شکل زیر)

recovery

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ثمين راد گفت:

    با سلام
    سوالی داشتم الان در یک آنالیزی از این روش استفاده شده و میخواهیم که غلظت آنالیت را گزارش کنیم غلظت قبل اضافه کردن را گزارش میکنیم یا بعد اضافه کردن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *