رزولوشن مناسب ابزار اندازه گیری برای ارزیابی انطباق محصولات و مواد

اشتراک گذاری

resolution

رزولوشن (ریزنمایی) تجهیزات و ابزار اندازه‌گیری یکی از عوامل تأثیرگذار در عدم قطعیت اندازه‌گیری است. درصورتی که عدم قطعیت گسترده‌ی محاسبه شده بر اساس رزولوشن (ریزنمایی) حقیقی ابزار اندازه‌گیری، بیشتر از نیاز فرایند اندازه‌گیری باشد، سیستم اندازه‌گیری باید بهبود یابد. سئوالی که برای بسیاری از کارکنان بخش کنترل کیفیت در مراکز تولیدی پیش می‌آید این است که:

“رزولوشن (ریزنمایی) مناسب در تجهیزات اندازه گیری برای ارزیابی انطباق محصولات و مواد با حدود مشخصه کنترل کیفی معلوم چقدر باید باشد؟”

پاسخ به این سئوال در استاندارد ISO ۲۲۵۱۴-۷ با نام “روش‌های آماری در مدیریت فرایند قابلیت و عملکرد قسمت۷: قابلیت فرایندهای اندازه گیری” که در سال ۲۰۱۲ منتشر شده است، ارائه شده است. در بخش ۵-۲ این استاندارد ذکر شده است که:

به طور پیش فرض، برای استفاده از سیستم اندازه‌گیری به منظور تعیین کردن انطباق با یک حدود مشخصه‌ی دو طرفه (بدون وجود قانون مشخصی میان عرضه کننده و خریدار) ریزنمایی باید کمتر از ۱/۲۰ یا ۵% یک بازه‌ی مشخصه باشد.

همچنین به طور پیش فرض، برای استفاده از سیستم اندازه‌گیری به منظور کنترل فرایند تولید با استفاده از ابزار SPC ، مطابق با مشخصه‌ی دوطرفه، بدون وجود قانون مشخصی بین عرضه کننده و خریدار، ریزنمایی باید کمتر از ۱/۵ یا ۲۰%‌ تغییر فرایند باشد.

 

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *