کتاب اندازه گیری ها و عدم قطعیت آنها، راهنمای عملی برای تجزیه و تحلیل مدرن خطا

اشتراک گذاری

۵۱w-lld3skl-_sx258_bo1204203200_

بر اساس گفته های نویسنده، این کتاب از فرایند بازسازی دوره عملی عدم قطعیت اندازه گیری در سالهای اول در دپارتمان فیزیک دانشگاه دورهام شکل گرفته است. با بازطراحی این دوره آزمایشگاهی، تغییرات قابل توجهی در مهارت دانشجویان این دانشگاه در دهه قبلی ایجاد گردید. در این کتاب توصیه‌های مفیدی جهت برآورد عدم قطعیت اندازه گیری یافته می شود و هیچ کمبودی در خصوص عدم قطعیت در اندازه گیری و تجزیه و تحلیل خطا در آن وجود ندارد. همچنین در این کتاب توضیحات مناسبی در خصوص تجزیه و تحلیل خطا و انتشار آن برای متغیرهای اندازه گیری ارائه شده است.

در آزمایشگاه های مدرن از کامپیوتر به طور گسترده‌ای برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می شود. در حال حاضر دانشجویان دسترسی و آشنایی زیادی با صفحات گسترده (مثل نرم افزار اکسل) جهت بررسی داده ها دارند. این کتاب با فرض این که بیشتر داده ها با نرم افزارهای کامپیوتری تجزیه و تحلیل خواهد شد، نوشته شده است.

کتاب های درسی سنتی بیشتر به محاسبات دستی و استفاده از جداول آماری پرداخته اند. اما این کتاب تاکید بیشتری بر انجام محاسبات با استفاده از بسته های نرم افزاری به ویژه با بکارگیری بسته های نرم افزاری صفحه گسترده مثل اکسل دارد. در مقابل کتاب های سنتی، نویسنده این کتاب تصمیم گرفته است یک کتاب راهنمای در دسترس شامل نکات کلیدی و با مثالهای کاربردی و کاربر پسند جهت استفاده دانشجویان در آزمایشگاه برای اهداف آموزشی ارائه نماید.

دامنه کاریرد این کتاب، پوشش تمام زمینه های لازم جهت انجام آزمایش در آزمایشگاه فیزیک مقطع کارشناسی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی است که شامل موارد کافی برای انجام پروژه های سال آخر، و همچنین مثالهای مفیدی برای اساتید و مهندسان حرفه‌ای می‌باشد. در این کتاب خواننده به استفاده از کامپیوتر جهت انجام محاسبات آماری و ریاضی تشویق می شود.

مطالب ارائه شده در این کتاب به شرح زیر است:

فصل ۱: خطاها در علوم فیزیکی؛

فصل ۲: خطاهای تصادفی در اندازه گیری؛

فصل ۳: عدم قطعیت به عنوان احتمالات؛

فصل ۴: انتشار خطا؛

فصل ۵: مصورسازی داده ها؛

فصل ۶: برازش حداقل مربعات توابع پیچیده؛

فصل ۷: به حداقل رساندن ماتریس خطا؛

فصل ۸: آزمون فرض: چه میزان مدل های ارائه شده ما خوب هستند؟

فصل ۹: مباحث تکمیلی برای مطالعه بیشتر

جهت دانلود این کتاب بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

دانلود کتاب اندازه گیری ها و عدم قطعیت آنها، راهنمای عملی برای تجزیه و تحلیل مدرن خطا

هماهنگی برای برگزاری دوره آموزشی محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری 

جهت هماهنگی برای برگزاری دوره‌ “برآورد و تخمین عدم قطعیت در اندازه گیری” می‌توانید با ما تماس بگیرید.

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *