بند ۷-۷- تجزیه و تحلیل نتایج در ویرایش جدید استاندارد ISO/IEC 17025:2017

اشتراک گذاری

کمیته CASCO پیش نویس داخلی بر ای رای گیری (CIB) ویرایش جدید استاندارد ISO/IEC 17025:2017 در ۲۰۱۵-۰۹-۲۵ منتشر نمود.

در بند ۷-۷ این پیش نویس الزامات مربوط به تجزیه و تحلیل نتایج آورده شده است. متن کامل الزامات ذکر شده برای تجزیه و تحلیل نتایج و نحوه بیان تفسیر در گزارش آزمون به شرح زیر است (تغییرات ویرایش جدید نسبت به ویرایش سال ۲۰۰۵ با رنگ سبز مشخص شده است).

۷-۷- تجزیه و تحلیل نتایج

۷-۷-۱- بیانیه انطباق

هنگامی که بیانیه انطباق با مشخصات و یا استاندارد برای آزمون و یا کالیبراسیون درخواست شده است، آزمایشگاه باید:

الف) مستندات قوانین تصمیم گیری به کار گرفته با در نظر گرفتن سطح ریسک (مانند پذیرش نادرست و رد اشتباه و فرضیات آماری) در ارتباط با قانون تصمیم گیری را به کار گرفته؛

ب) قانون تصمیم گیری را اعمال کند.

توجه: برای کسب اطلاعات بیشتر استاندارد ISO/IEC Guide 98-4ملاحظه نمایید.

۷٫۷٫۲ اظهارنظرها و تفسیرها

۷٫۷٫۲٫۱ اظهارنظرها و تفسیرها بیان شده در گزارش آزمون و یا گواهی کالیبراسیون باید بر اساس نتایج به دست آمده از اقلام مورد آزمون و یا کالیبراسیون باشد.

یادآوری: اظهارنظرها و تفسیرها نباید با بازرسی و گواهی نامه‌های محصول همانطور که در استاندارد ISO / IEC 17020 و ISO / IEC 17065 مد نظر است، اشتباه گرفته شود.

۷٫۷٫۲٫۲ وقتی نظرات و تفاسیر ارائه می شوند، آزمایشگاه باید اطمینان حاصل کند که تنها پرسنل مجاز برای بیان نظرات و تفاسیر بیانیه مربوطه را در گزارش آزمون منتشر می‌کنند. آزمایشگاه باید مبنایی را که این اظهارنظرها و تفسیرها بر پایه آن ابراز شده است مدون سازد.

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *