استاندارد سیستم‌های مدیریت اندازه‌گیری – الزامات فرایندهای اندازه‌گیری و تجهیزات اندازه‌گیری

اشتراک گذاری

logo_iso_10012

دانلود متن استاندارد ISO 10012:2003

این استاندارد شامل الزامات و همچنین راهنمایی‌هایی برای اجرای سیستم‌های مدیریت اندازه‌گیری است و می‌تواند برای بهبود فعالیت‌های اندازه‌گیری و کیفیت محصولات به کار گرفته شود. توصیه می‌شود مدیریت کلیه فعالیت‌های مرتبط با موضوع اندازه‌گیری در سازمان، به صورت فرآیندی مشخص و مدون طرح‌ریزی گردد. هدف اساسی و عمده این فرآیند می‌تواند پشتیبانی از کیفیت محصولات تولید شده توسط شرکت در نظر گرفته شود.

سازمان‌ها مسئولیت دارند که سطح کنترل‌های لازم را تعیین کرده و الزامات سیستم مدیریت اندازه‌گیری را که باید به صورت بخشی از کل سیستم مدیریت آن‌ها به کار رود را مشخص کنند.

یک سیستم اثربخش مدیریت اندازه‌گیری، اطمینان می‌دهد که تجهیزات اندازه‌گیری و شیوه‌ها و روش‌های اندازه‌گیری برای استفاده مورد نظر خود، مناسب‌اند و این در تحقق اهداف کیفیت محصول و مدیریت کردن ریسک ناشی از اندازه‌گیری‌های نادرست، حائز اهمیت است. تجهیزات اندازه‌گیری و فرآیندهای اندازه‌گیری می‌توانند با تولید نتایج نادرست، بر کیفیت محصولات یک سازمان تأثیر نامطلوب داشته باشند. هدف سیستم مدیریت اندازه‌گیری، مدیریت کردن این مخاطرات و ریسک‌ ا می‌باشد.

iso-10012

مراجعه به این استاندارد ممکن است:

 • از سوی مشتریانی باشد که به محصولات مشخصی نیاز دارند.
 • از سوی تأمین کنندگانی باشد که محصولات مشخصی را عرضه می‌کنند.
 • از سوی سازمان های قانونی یا قانون گذار باشد.
 • برای ارزیابی و ممیزی سیستم های مدیریت اندازه گیری باشد.

برخی از اهداف کیفی مهم که با اجرای این استاندارد در پی آن‌ها هستیم، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • اندازه‌گیری های نادرست، موجب نشود هیچ محصول نامنطبق و معیوبی به عنوان محصول سالم پذیرفته شود.
 • وقوع خطا در اندازه گیری، باعث نشود که محصولات سالم و منطبق، به اشتباه، مردود شده و به عنوان محصولات معیوب، تشخیص داده شوند.
 • هیچ فرآیند اندازه‌گیری‌ای بیش از یک روز بدون شناسایی، خارج از کنترل نماند یعنی اگر یکی از فرآیندهای اندازه گیری از کنترل خارج گردید و خروجی های آن اندازه های نادرست بود بیش از یک روز طول نکشد که کارکنان مرتبط، متوجه این وضعیت بشوند.
 • سابقه ای از هیچ گونه تأیید اندازه شناختی غیرمجاز وجود نداشته باشد.

قسمت‌ها و بندهای اصلی استاندارد ایزو ۱۰۰۱۲ شامل موارد زیر می باشد

 1. هدف و دامنه کاربرد
 2. مراجع الزامی
 3. اصطلاحات و تعاریف
 4. الزامات کلی
 5. مسئولیت مدیریت
 6. مدیریت منابع
 7. تأیید اندازه شناختی و تحقق فرآیندهای اندازه گیری
 8. تحلیل و بهبود سیستم مدیریت اندازه گیری

 

iso-10012-01

دانلود متن فارسی استاندارد ISO 10012:2003

دانلود متن انگلیسی استاندارد ISO 10012:2003

لازم به یادآوری است این استاندارد نمی‌تواند به عنوان جایگزین استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ در نظر گرفته شود.

 

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *