منافع اخذ تایید صلاحیت استاندارد ISO/IEC 17025 برای مراکز آزمایشگاهی

اشتراک گذاری

چکیده

اجرا و به کارگیری سیستم‏های مدیریت کیفیت در آزمایشگاه‏ها چند سالی است که مورد توجه مدیران و مسوولین سازمان‌های صنعتی و تحقیقاتی کشورمان قرار گرفته است. تدوین استاندارد ISO/IEC 17025 توسط سازمان جهانی استانداردسازی در سال ۱۹۹۹ برای مراکز انجام آزمون، نقطه عطفی در این رویکرد می‌باشد. اما آنچه همواره مورد ابهام و فاقد وضوح لازم بوده منافع و مزایای اخذ تایید صلاحیت این استاندارد برای مراکز آزمایشگاهی می‌باشد. سئوال اساسی مطرح برای بسیاری از مدیران مراکز صنعتی و تحقیقاتی این است که اخذ تایید صلاحیت مطابق استانداردهای بین‌المللی برای آزمایشگاه‌ها منفعت است یا هزینه؟

در این مقاله ویژگی­های پیاده­سازی سیستم مدیریت کیفیت بر مبنای استاندارد ISO/IEC 17025 بررسی می‌شود و نشان داده می‌شود که علیرغم هزینه‌های بالا و مشکلات توسعه و نگهداری کارآمد سیستم تضمین کیفیت در مراکز آزمایشگاهی، پیاده‌سازی و اخذ تایید صلاحیت این استانداردها می‌تواند برای مراکز صنعتی و تحقیقاتی کشورمان بسیار سودمند و پر‌ثمر باشد و این امر به اثر‌بخشی خدمات ارائه شده در این مراکز کمک شایانی می‌کند.

واژه‏های کلیدی: تایید صلاحیت، بهبود کیفیت، مراکز آزمایشگاهی، استاندارد ISO/IEC 17025، قابلیت اطمینان نتایج آزمون.

مقاله فوق توسط اینجانب و همکارانم در اولین کنفرانس بین‌المللی مدیریت کیفیت ارائه شده است. جهت دانلود متن کامل مقاله منافع اخذ استاندارد ISO/IEC17025 بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود متن کامل مقاله منافع اخذ استاندارد ISO/IEC17025

 

جهت درخواست مشاوره ISO/IEC 17025:2017 می‌توانید با ما تماس بگیرید.

 

 

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *