آشنایی با تغییرات ویرایش جدید استاندارد مدیریت ریسک ISO 31000:2018

اشتراک گذاری

۱- مقدمه

ویرایش جدید استاندارد ISO 31000 در فوریه سال ۲۰۱۸ با نام “مدیریت ریسک – رهنمودها” منتشر گردید. این سند توسط کمیته فنی ISO / TC 262، مدیریت ریسک تهیه شده است و این دومین نسخه اصلاح شده این استاندارد می‌باشد که جایگزین اولین نسخه (ISO 31000:2009) می شود. ویرایش جدید استاندارد ISO 31000:2018، فرصتی عالی برای تنظیم مجدد چارچوب مدیریت ریسک را برای سازمان‌ها فراهم می کند.

ساختار کلی ویرایش جدید استاندارد ISO 31000:2018

 

۲- تغییرات اصلی ویرایش جدید استاندارد بین المللی ISO 31000:2018

تغییرات اصلی ویرایش جدید استاندارد بین المللی ISO 31000:2018 عبارتند از:

– ساختارکلی استاندارد ویراش قبلی (ISO 31000:2009) که شامل سه بخش “اصول” ، “چارچوب” و “فرایند” حفظ شده است ولی حجم مطالب بیان شاده در ویرایش جدید (ISO 31000:2018) کاهش یافته است. برخی از مطالب به زبان ساده تر و متناسب با زمینه‌های کاری مختلف بیان شده است.

– تعداد کل تعاریف از ۲۹ در ویرایش قبل به ۸ مورد در ویرایش جدید کاهش یافته است. که این تعاریف موجود در ویرایش جدید بیشتر مربوط به مدیریت ریسک است.

– تعریف ریسک در ویرایش جدید همچنان “تأثیر عدم قطعیت بر اهداف” است. با این حال، یادآوری‌های ذکر شده برای تعریف “ریسک” مورد بازنگری قرار گرفته‌اند.

– “اصول” بیان شده در ویرایش قبل شامل ۱۱ مورد بود که این اصول در ویرایش جدید به ۸ مورد کاهش یافته است و ۳ مورد حذف شده در اصول ۸ گانه بیان شده در ویرایش جدید ادغام شده اند.

– در ویرایش جدید “ایجاد و حفاظت از ارزش‌” به عنوان هدف مدیریت ریسک بیان شده است.

– در بخش «چارچوب» ضرورت ایجاد یک چارچوب سازمانی مناسب، کافی و موثر را مشخص می کند. این بدان معنی است که برای تضمین مدیریت ریسک یکپارچه تاکید بیشتری در ویرایش جدید بر نیاز به حاکمیت، رهبری و تعهد شده است. 

– بر نقشی که رهبری (هیئت مدیره و مدیران ارشد) در حصول اطمینان از اینکه مدیریت ریسک به طور کامل در تمام سطوح سازمان شکل گرفته است،باید ایفا نمایند، در ویرایش جدید ISO 31000:2018 به شدت مورد تاکید قرار گرفته است.

– ادغام مدیریت ریسک در ساختار، عملیات و فرایندهای سازمان‌ها، از جمله در برنامه‌ریزی استراتژیک، فعالیت‌های تجاری، تصمیم‌گیری سازمان و مدیریت عملکرد، در ویرایش جدید برجسته شده است.

– با توجه به اینکه محیط داخلی و خارجی سازمان‌ها همیشه در حال تکامل است، بر نیاز به انعطاف پذیری بیشتر در بخش‌های مختلف استاندارد تاکید شده است. 

– در ویرایش جدید به ماهیت چرخه ای و تکراری مدیریت ریسک توجه بیشتر شده است، این موضوع منعکس کننده این نکته است که سازمان ها باید فرایند مدیریت ریسک خود را با توجه به اطلاعات جدید و یا در پاسخ به بازخوردها در مورد شکاف‌هایی که ممکن است در روند ریسک فعلی یا کنترل های مرتبط وجود داشته باشد، ارزیابی نمایند.

– بخش “فرآیند” در ویرایش جدید نسبت به ویرایش قبل تقریباً بدون تغییرات قابل توجه می‌باشد، اگرچه بند “برقراری محیط” در ویرایش جدید “دامنه، محیط، معیارها” تغییر یافته است. علاوه بر این، عنوان بند “ثبت فرایندهای مدیریت ریسک” به “ثبت و گزارش” تغییر یافته است.

 

هماهنگی برای برگزاری دوره‌ آموزشی مدیریت ریسک بر اساس ISO 31000:2018:

جهت هماهنگی برای برگزاری دوره‌ “مدیریت ریسک بر اساس ISO 31000 : 2018” می‌توانید با ما تماس بگیرید.

 

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *