آشنایی با قابلیت‌های جدید و بهبود یافته نرم افزار Minitab 19

اشتراک گذاری

 

نرم‌افزار مینی تب بی شک یکی از بهترترین برنامه‌ها در زمینه کنترل کیفیت آماری می‌باشد که وسیله آن می‌توان داده‌ها را تجزیه و تحلیل کرده و محصولات و خدمات را بهبود ببخشید. این نرم افزار ابزار مناسبی برای پروژه‌های شش‌سیگما (Six Sigma) در جهت ایجاد تحول و بهود کیفیت در سازمان بوده و توانایی بسیاری در پردازش، محاسبه، تجزیه و تحلیل، تهیه‌ گزارش و سایر امکانات و ابزارهای کامل آماری را داراست. وجود امکانات مربوط به کنترل آماری فرایندها (SPC) و کنترل کیفیت آماری (SQC) در Minitab و کاربری آسان این نرم‌افزار، آن را به یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های کنترل آمار مراکز تحقیقاتی و صنعتی تبدیل کرده است و در بسیاری از سازمان‌ها واحدهای کنترل کیفیت و آزمایشگاه از این نرم افزار برای انجام تجزیه و تحلیل‌های آماری و کنترل کیفیت محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند.

ویرایش جدید نرم افزار minitab یعنی نرم افزار Minitab 19.1 پس از گذشت دو سال از ارائه Minitab 18.1 از پنجم ژوئن سال ۲۰۱۹ به بازار ارائه شده است. در ویرایش جدید نرم افزار توانایی‌های آن برای تصمیم‌گیری بهتر، عملکرد آن سریع‌تر و کار با نرم افزار ساده تر شده است. در ورژن جدید نرم افزار Minitab 19.1 برخی از قابلیت‌های جدید به نرم افزار اضافه و برخی از توانمندی‌های قبلی نرم افزار بهبود یافته است بر این اساس در این پست قصد داریم به بررسی تغییرات ایجاد شده در نرم افزار Minitab 19.1 به پردازیم. 

دانلود نرم افزار Minitab 19

برخی از مهمترین تغییرات ایجاد شده در نرم افزار Minitab 19.1 به شرح زیر است:

۱- تغییر نما و پنجره‌های اصلی نرم افزار Minitab 19.1

تغییر در نما و پنجره های اصلی miniatb 19

 

در ویرایش جدید نرم افزار minitab در پنچره های اصلی نرم افزار تغییر چشمگیری ایجاد شده است به نحوی که زمان ورود به نرم افزار پنج قسمت زیر در آن مشاهده می‌شود.

۱- پنچره ناوبر (Navigator) 

۲- پنجره خروجی (Output pane)

۳- پنجره داده ها Data pane (worksheets)

۴- پنجره خط فرمان و تاریخچه (Command Line/History pane)

۵- نوار وضعیت (Status bar)

در نرم افزار Minitab 19.1 پنچره ناوبر (Navigator) جایگزین پنجره مدیر پروژه (Project Manager) شده است و همچنین پنجره خروجی (Output pane) جایگزین پنجره Session شده است .

 

۲- آنالیز داده ها بزرگ و کوچک با رابط کاربری ساده و ویژگی های قدرتمند جدید.

مدیریت و سازماندهی پروژه ها در نرم افزار Minitab 19 انعطاف پذیرتر شده است. پنجره جدید ناوبری این اجازه را می‌دهد که نتایج و تحلیل‌های آماری را به صورت مناسب گروه بندی کرد و در صورت نیاز به صورت دلخواه (مثلاً حرف الفبا) آنها را مرتب نمود. ویژگی جدید نمایش Split اجازه می دهد تا به راحتی تجزیه و تحلیل های متعدد را کنار هم قرار دهید.

 

۳- قابلیت‌های آماری جدید برای طراحی آزمایش‌ها (DOE)

 

رگرسیون گام به گام (stepwise) و توانایی های نرمال برای تسهیل تجزیه و تحلیل اطلاعات عمیق ارتقاء یافته است.

دیدن همه قابلیت‌های آماری نرم افزار Minitab 19

 

۴- انجام سریع تر تجزیه و تحلیل‌های آماری بر روی داده‌ها در نرم افزار Minitab 19

برای افزایش سرعت انجام محاسبات در نرم افزار Minitab 19 موارد زیر لحاظ شده است:

– نرم افزار در دو نسخه ۳۲-bit و ۶۴-bit‌ اراائه شده است
– پس از تغییر در داده‌های ورودی به راحتی می‌توان تحلیل‌های انحام شده را را به روز رسانی نمود.
– دسترسی به خط فرما در ورژن جدید راحت تر و کاربر پسندتر شده است.
 
۵- راحت‌تر شدن انجام تحلیل‌های آماری در نرم افزار Minitab 19

برای استفاده از نرم افزار Minitab 19 نیاز نیست شما یک متخصص علم آمار باشید. دستیار در نظر گرفته شده در منو Assistant نرم افزار ‌Minitab شما را جهت انجام تحلیل‌های آماری یاری می‌کند. امکانات دستیار نرم افزار Minitab 19 برای کمک به کاربران که تازه با نرم افزار شروع به کار کرده اند، در ورژن جدید بهبود یافته است. دستیار Minitab کابران را برای انتخاب روش آماری مناسب برای انجام تحلیل آماری مورد نیاز آنها هدایت می کند و حتی به کاربران در تفسیر و ارائه نتایج کمک می‌کند.

۶-  حذف منوهای Tools, Window و Editor

دو منوی Tools, Window و Editor در ورژن جدید نرم افزار Minitab 19 حذف شده است. ابزارهای موجود در منوی Tools در ورژن جدید نرم افزار به منوی فایل منتقل شده است. همچنین با دوبار کلیک کردن بر روی نمودارها پنجره جدید Edit Graph باز خواهد این  پنجره امکانات مناسبی را برای ویراش نمودارها در اختیار کاربر قرار خواهد داد.

۷- اضافه شدن روش‌های بازنمونه‌گیری به منوی Cal

روش‌های آماری بازنمونه‌گیری مانند آزمون‌های تصادفی و بوت استرپینگ (Bootstrapping) در ورژن جدید به نرم افزار  Minitab 19 اضافه شده است. بوت استرپینگ یک روش محاسباتی-آماری-کامپیوتری برای تعیین میزان دقت برآوردگرهای حاصل داده نمونه است. در این تکنیک تنها با یک روش خیلی ساده می ‌توان تقریباً هر آماره‌ای از توزیع داده های نمونه را تخمین زد. بوت استرپینگ در واقع تخمین ویژگی های (مثل میانگین یا انحراف استاندارد) یک برآوردگر با استفاده از اندازه‌گیری همین ویژگی‌ها در یک توزیع تقریبی از کل داده‌های نمونه است. یک انتخاب استاندارد برای توزیع تقریبی، توزیع تجربی داده های مشاهده شده‌است. در حالتی که بتوان فرض کرد مجموعه ای از مشاهده ها از جمعیتی مستقل و به طور مساوی توزیع شده می باشد، بوت استرپینگ می تواند با ساخت تعدای باز نمونه پیاده سازی شود، که هرکدام از این باز نمونه ها، در واقع نمونه هایی تصادفی با جایگذاری از مجموعه داده های اصلی هستند. همچنین از بوت استرپینگ می‌توان در ساخت آزمون فرض آماری استفاده کرد. از این روش معمولاً به عنوان جایگزینی برای روش‌های استنباطی بر پایه فرضهای پارامتری هنگامی که در مورد این فرض‌ها شک داشته باشیم استفاده می شود. همچنین در استنباط پارامتری زمانی که محاسبه خطای استاندار فرمول محاسباتی پیچیده شود از بوت استرپینگ استفاده کرد.

۸- بهبود قابلیت‌های نرم افزار در تجزیه و تحلیل رگرسیون

در ورژن جدید نرم افزار Minitab19 قابلیت‌های نرم افزار برای تجزیه و تحلیل انواع رگرسیون‌های خطی و غیر خطی، رگرسیون لجستیک برای متغیرهای پاسخ اسمی، رتبه‌ای و باینری بهبود یافته است.

۹- بهبود قابلیت پیش‌بینی پاسخ و بهینه‌سازی در آنالیز واریانس (ANOVA)

در ورژن جدید نرم افزار Minitab19 قابلیت‌های نرم افزار برای پیش‌بینی متغیر پاسخ و انجام بهینه‌سازی بر روی متغیر پاسخ در آنالیز واریانس (ANOVA)بهبود یافته است. 

۱۰- اضافه قابلیت آنالیز متغیرهای باینری در طراحی آزمایش‌ها (DOE)

در ورژن جدید نرم افزار Minitab 19 امکان آنالیز متغیرهای پاسخ باینری (Binary)‌ در طراحی آزمایش‌ها به روش فاکتوریل و روش سطح پاسخ اضافه شده است. همچنین در طراحی آزمایش‌ها (DOE) نیز قابلیت‌های نرم افزار برای پیش‌ببنی پاسخ و بهینه سازی آن بهبود یافته است.

۱۱- بهبود قابلیت‌های نرم افزار برای بررسی همبستگی و کوواریانس

در ورژن جدید نرم افزار Minitab 19 قابلیت‌های نرم افزار برای تحلیل‌های پایه آماری مثل بررسی همبستگی و تحلیل کوواریانس بهبود یافته است. در Minitab 19 در زمان بررسی همبستگی کاربر می‌تواند برای دیدن رابطه بین متغیرها از نمودار استفاده نماید. همچنین قابلیت ارائه ضریب همبستگی در سطوح اطمینان معین به نرم افزار اضافه شده است.

موارد ذکر شده فوق مهمترین تغییرات ایجاد شده در Minitab 19 نسبت به ورژن قبلی این نرم افزار می‌باشد. در برخی از بخش‌های نیز در ورژن جدید تغییر ایجاد نشده است. مهمترین بخش‌ها و ابزارهای کیفی که در ورژن جدید بدون تغییر مانده است عبارتند از :

– اندازه نمونه و توان آزمون (Power and Sample Size)؛

– آزمون های ناپارامتریک (Nonparametrics)؛

– آزمون های همسان‌سازی (Equivalence Tests)؛

– تحلیل های چند متغیره (Multivariate)؛

– تجزیه و تحلیل سیستم اندازه گیری (MSA)؛

– نمودارهای کنترل کیفی (Control Charts)؛

–  بررسی قابلیت اطمینان (Reliability/Survival)؛

– جداول (Tables)؛ و

– آنالیز سری های زمانی و پیش‌بینی (Time Series and Forecasting).

برای آشنایی با قابلیت ها جدید و بهبود یافته نرم افزار Minitab 19 می‌توانید از طریق لینک زیر در وبینار رایگانی که سازنده نرم افزار که در تاریخ ۱۲ ژوئن برگزار خواهد شد، ثبت نام و شرکت نمایید.

دانلود ورژن جدید نرم افزار Minitab 19

ثبت نام در وبینار آشنایی با قابلیت‌ها و امکانات جدید نرم افزار Minitab 19 

 

 

برگزاری دوره آموزشی تجزیه و تحلیل داده ها 

برای برگزاری دوره آموزشی تجزیه و تحلیل داده‌ها در رشته‌های مختلف با استفاده از نرم افزار Minitab 19 می‌توانید با ما تماس بگیرید.

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

  1. آرمان گفت:

    سلام عالی بود فقط من یک سوال از قسمت رگدسیون دارم اگر بخواهم ۲یا ۳ دیتا را برای ورودی بدم و یک دیتا برای خروجی چکار کنم با یک دیتا ورودی و یک دیتا خروجی میتوانم ولی بیشتر مشکل دارم ممنون میشم راهنمایی کنید .

  2. Zeinab گفت:

    سلام چرا وقتی تصویر گراف به word انتقال میدیم گراف خیلی کوچک میشه و وضوحش پایین میاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *