تغییرات مهم ویرایش جدید راهنمای یوراکم برای استفاد از اطلاعات عدم قطعیت در ارزیابی انطباق

اشتراک گذاری

کارگروه عدم قطعیت و قابلیت ردیابی اندازه گیری یوراکم ویرایش جدید راهنمای “استفاده از اطلاعات عدم قطعیت در ارزیابی انطباق” را به همراه نسخه اصلاح شده بروشور اولیه آن منتشر کرد. این راهنما و بروشور آن با هدف کمک به آزمایشگاه‌ها برای توسعه و استفاده از قواعد تصمیم گیری می‌باشد که می‌تواند در برنامه‌های ارزیابی انطباق بر اساس الزامات استاندارد ISO/IEC 17025:2017 مورد استفاده قرار گیرد. این راهنما و بروشور مربوط به آن به منظور در نظر گرفتن آخرین پیشرفت‌های سایر راهنماها و استانداردهای بین‌المللی از جمله ILAC G8 با عنوان “رهنمودهای مربوط به قواعد تصمیم گیری و بیانیه‌های انطباق” و همین طور  JCGM 106 با عنوان “ارزشیابی داده های اندازه گیری – نقش عدم قطعیت اندازه گیری در ارزیابی انطباق ” اصلاح شده‌اند.

بروشور اطلاعاتی جدید یوراکم مقدمه‌ای مختصر در مورد موضوع ارزیابی انطباق با استاندارد یا مشخصات را ارائه می‌کند. راهنمای جدید یوراکم نیز شامل بحث و توصیه‌های کلی از جمله استفاده از “باندهای محافظ” برای بهبود احتمال “پذیرش صحیح” یا “رد صحیح” است. این امر با راهنمایی دقیق‌تر در مورد وضع قوانین تفسیر و با چندین مثال ارائه می‌شود. ویرایش جدید راهنما یوراکم شامل چندین مورد جدید از جمله استفاده از قواعد تصمیم گیری “غیر باینری” می‌باشد. قواعد تصمیم‌گیری غیر باینری به قواعدی گفته می‌شود که در آن نتایج به صورت “منطبق یا تایید”، “نامنطبق یا رد” و یا “مشروط یا غیر قطعی” ارائه می‌دهند. این راهنمای مبحث جدیدی را برای “ریسک جهانی” و “ریسک ویژه” که مفاهیم مهمی در ILAC G8 هستند. با استفاده از توزیع لگ‌نرمال برای برخی موارد مهم نامتقارن ارائه می‌دهد.

دانلود راهنمای جدید استفاده از اطلاعات عدم قطعیت اندازه گیری در ارزیابی انطباق (انگلیسی – ویرایش دوم سال ۲۰۲۱)

دانلود بروشور جدید یوراکم استفاده از اطلاعات عدم قطعیت اندازه گیری در ارزیابی انطباق

برخی از مهم‌ترین تغییرات ویرایش دوم راهنمای یوراکم برای استفاده از اطلاعات عدم قطعیت اندازه گیری در ارزیابی انطباق عبارتند از:

  • لیستی از اختصارات و نمادها اضافه شده است؛
  • ایده محدوده پذیرش معرفی شده است؛
  • قواعد تصمیم گیری که نتایج مشروط یا غیرقطعی را ارائه می‌کنند (که بعضی اوقات قوانین تصمیم گیری “غیر دودویی” نامیده می شوند)، معرفی شده‌اند؛
  • استفاده از توزیع لگ‌نرمال برای برخی موارد نامتقارن معرفی شده است؛ و
  • معرفی ریسک‌های جهانی و ویژه به پیوست این راهنما اضافه شده است.

 

هماهنگی برای برگزاری دوره آموزشی نقش عدم قطعیت در فرایند ارزیابی انطباق

جهت برگزاری دوره آموزشی نقش عدم قطعیت در فرایند ارزیابی انطباق می‌توانید با ما تماس بگیرید.

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *