برگزاری کارگاه آموزشی سیستم مدیریت کیفیت مبتنی بر استاندارد ISO/IEC 17025

اشتراک گذاری

۲۱۱۳

کارگاه دو روزه آموزشی با عنوان ”مبانی، تشریح الزامات و مستندسازی سیستم مدیریت کیفیت مبتنی بر استاندارد ISO/IEC 17025 در آزمایشگاه‌ها“، یکشنبه ۲۹ و دوشنبه ۳۰ دی‌ماه ۱۳۸۷، در پژوهشکده فناوری‌نانو دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.

در این کارگاه که به منظور آشنایی مدیران و تکنیسین‌های آزمایشگاه‌های پژوهشکده فناوری‌نانو دانشگاه سیستان و بلوچستان در زاهدان برگزار شد، مبانی الزامات و تهیه مستندات و همچنین چگونگی عملکرد مدیریت کیفیت در آزمایشگاه‌ها شرح داده‌شد. همچنین، براساس این استاندارد، آزمایشگاه‌ها موظف به برقراری شرایط استاندارد انجام آزمون، براساس استانداردهای مربوط به هر آزمون هستند.

مهندس مصطفی دستمردی، مدرس دوره، نتایج حاصل از استقرار این استاندارد در آزمایشگاه‌ها را قابل توجه دانست و افزود: «زمانی‌که دانشجویان، استادان و به‌طور‌کلی، پژوهشگران، از روش‌های استاندارد برای انجام آزمایش‌های خود استفاده می‌کنند، نتایج حاصل معتبر می‌شود و ارزش پژوهش‌های انجام شده چندین برابر می‌گردد و می‌توانند به‌عنوان مرجع برای استفاده در سایر مقاله‌ها مورد استفاده قرارگیرند.»

به گزارش بخش خبری سایت ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو، این استاندارد، شامل مواردی همانند گردش کار انجام آزمون در آزمایشگاه، مدیریت کیفیت آزمایشگاه، تعمیرات و نگهداری تجهیزات آزمایشگاه و مواردی از این دست نیز می‌شود. 

گفتنی است که پژوهشکده فناوری‌نانو دانشگاه سیستان و بلوچستان، عضو ”شبکه آزمایشگاهی فناوری‌نانو“ است و این شبکه، برای استقرار این استاندارد در آزمایشگاه‌های عضو خود، براساس ارزیابی‌های سالانه، از آزمایشگاه‌های عضو شبکه، حمایت می‌کند.

شایان یادآوری است؛ در انتهای دوره نیز، به شرکت کنندگان، گواهی‌ پایان دوره اعطا گردید.

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.