سمینار آموزشی مستندسازی سیستم مدیریت کیفیت، مبتنی بر استاندارد ISO/IEC 17025

اشتراک گذاری

۲۲۲۹

پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، به‌منظور ارتقای سطح کیفی خدمات آزمایشگاهی، تسهیل در همکاری بین آزمایشگاهی، برقراری استانداردهای انجام آزمون و روش‌های اجرائی در آزمایشگاه‌های این مجموعه، سمینار آموزشی مبانی، تشریح الزامات و مستند‌سازی سیستم‌ مدیریت کیفیت، مبتنی بر استاندارد ISO/IEC17025، را طی روزهای ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت سال جاری برگزار کرد.

در این سمینار که با حضور بیش از ۲۰ نفر از کارشناس و مسئولان فنی آزمایشگاه‌ها برگزار شد، مهندس مصطفی دستمردی (مشاور شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو)، در چهار بخش، هدف و دامنۀ کاربرد استاندارد ISO/IEC17025 به‌‌همراه مزایا، الزامات مدیریتی و الزامات فنی آن در آزمایشگاه‌ها را ارائه کرد.

مهندس دستمردی، با بیان این مطلب که « استانداردسازی فرایندها و خدمات در نگهداری مشتری و جذب آن بسیار مهم است و این امر موجب افزایش سطح کیفیت خدمات در سازمان می‌گردد»، افزود: «انجام درست کارها در مراکز آزمایشگاهی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا ارتقاء کیفیت نتایج، افزایش اثربخشی دستاوردهای تحقیقاتی را به دنبال دارد. اثربخش بودن دستاورد‌های تحقیقاتی و تجاری‌سازیِ نتایج آنها نیز، موجب شکوفایی اقتصادی ملت‌ها می‌گردد و مدیران مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی باید در نظام‌های ارزیابی کارکنان خود، علاوه‌بر کمیت خدمات ارائه شده به کیفیت آن نیز توجه ویژه‌ای نمایند و سیستم ارزیابی سازمان‌ها باید به‌‌صورتی باشد که استعدادهای بالقوۀ کارکنان و قابلیت‌های آنها، مشخص کند و تشویق‌ها باید خارج از جایگاه افراد و تنها براساس کارایی و اثربخشی فرد در جهت افزایش بهره‌وری در سازمان‌ها انجام شود».

پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، فعالیت رسمی خود را از سال ۱۳۸۲ آغاز نموده‌است و در حال حاضر دارای ۱۱۴ نفر عضو هیئت علمی و کارشناس تحقیقاتی است. این پژوهشکده دارای تجهیزاتی چون Real Time PCR، Confocal Laser Scanning Microscope و تجهیزات کروماتوگرافی گازی و مایع است و در زمینۀ نانوبیوتکنولوژی کشاورزی فعالیت می‌کند. 

گفتنی است؛ آزمایشگاه نانوبیوتکنولوژی کشاورزی، از اعضای قطعی «شبکه آزمایشگاهی فناوری‌نانو» است و این شبکه برای استقرار این استاندارد در آزمایشگاه‌های عضو، حمایت‌های مشاوره‌ای و مالی قابل توجهی را براساس ارزیابی‌های سالانه انجام می‌دهد.

شایان یادآوری است؛ در پایان دوره، به شرکت‌کنندگان، گواهی‌ پایان دوره اعطا شد.

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.