راهنما برای تعیین حداکثر عدم قطعیت مجاز در اندازه گیری

اشتراک گذاری

stmu_t80گروه کاری عدم قطعیت اندازه گیری و قابلیت ردیابی در Eurachem/CITAC این راهنما را به عنوان بخشی از یک زنجیره از راهنماها که با هدف ترویج تولید نتایج اندازه‌گیری قابل‌ردیابی به مراجع بین المللی در سال ۲۰۱۵ منتشر نموده است.  از دیگر اهداف تدوین این راهنما تعیین عدم قطعیت اندازه گیری مناسب و به اندازه کافی کوچک جهت صحه گذاری روش های آزمون می باشد. بکارگیری موارد ذکر شده در این راهنما برای تفسیر مناسب نتیجه اندازه‌گیری و استفاده از اطلاعات عدم‌قطعیت در ارزیابی انطباق، ضروری است.

این سند در مورد اینکه چگونگی حداکثر عدم قطعیت قابل قبول یا حداکثر عدم قطعیت مجاز را تعیین کنیم، بحث می‌کند. برای بررسی اینکه آیا کیفیت اندازه گیری یا همان مقدار عدم قطعیت اندازه گیری برای هدف در نظر گرفته شده مناسب است، در نسخه سوم واژگان بین المللی اندازه‌شناسی دقیق، حداکثر عدم قطعیت قابل قبول، به عنوان “عدم قطعیت هدف” تعریف شده است.

target_mu_178px

این راهنما در زمینه‌های تحلیلی که در آن عدم قطعیت هدف توسط قانون‌گذار یا مشتری تعیین نشده، یا جایی که در تحقیق و توسعه (R&D) بر روی اقلام مشابه و یا متفاوت در آن یک تفاوت حداقلی از پارامتر اندازه گیری باید بررسی و شناسایی شود، قابل استفاده است.

این راهنما در مورد چگونگی تعیین عدم قطعیت هدف، برای توسعه فرایند و برای تحقیقات کاربردی و یا بنیادی با استفاده از اطلاعات درباره کوچکترین تفاوت و یا روند سیستم که باید در یک راه قابل اعتماد مشخص شود، بحث می‌کند.

این راهنما همچنین می‌توانید برای مقامات و ذینفعان که به تعریف و یا ارتقاء معیارهای کیفیت اندازه گیری احساس نیاز می‌کنند، مفید باشد. تعیین مقادیر هدف برای ویژگیهای عملکرد معمولی (دقت، درستی، و غیره) می‌تواند کنترل اجزای مهم عدم قطعیت مشمول در ارزیابی عدم قطعیت را از دست دهد. این سند شکاف موجود در لیست فعلی راهنماها برای اندازه گیری در آزمون‌های شیمی را پر می‌کند و می تواند به حصول اطمینان از اندازه گیری آنها در مدیریت منافع اجتماعی- اقتصادی در تحولات تکنولوژیکی و علمی جامعه کمک نماید.

جهت دانلود راهنمای جدید تعیین و بکارگیری عدم قطعیت هدف در اندازه گیری‌های شیمیایی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود راهنمای تعیین و بکارگیری عدم قطعیت هدف در اندازه گیری شیمیایی

(Setting and Using Target Uncertainty in Chemical Measurement (STMU 2015 

هماهنگی برای برگزاری دوره آموزشی محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری در آزمون های شیمیایی

جهت هماهنگی برای برگزاری دوره‌ “برآورد و تخمین عدم قطعیت در اندازه گیری شیمیایی” می‌توانید با ما تماس بگیرید.

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *