مديریت كیفیت در مراكز آزمایشگاهی

نرم افزار مناسب برای انجام طرح آزمایشها

اشتراک گذاری

۱۳eac8039fa

نرم افزار‌هایی مثل Matlab ، JMP ، DOE++ ، Qualitek ، Minitab،  Design-Expert،  SPSS، SAS و … همگی برای طراحی آزمایشات می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. از آنجایی که حجم محاسبات در این رشته به شدت بالاست و در واقع به صورت دستی نمی‌تواند انجام گیرد و در صورت انجام، همراه با خطا در محاسبه می‌باشد حتی در صورتی که هیچ خطای محاسباتی وجود نداشته باشد، باز هم بررسی همه جانبه طرح وجود نخواهد داشت پس لازم است نرم افزار مناسبی از بین نرم افزار‌های موجود انتخاب شود.

نرم‌افزاری که کار کردن با آن آسان بوده و علاوه بر روش‌های طراحی آزمایشات در حوزه آمار مهندسی نیز استفاده می‌شود نرم افزار Minitab است. البته قابل ذکر است که نرم افزار SAS یکی از نرم‌افزار‌های قدرتمند در حوزه آمار مهندسی و طراحی آزمایشات می‌باشد. درباره نرم‌افزار Matlab نیز باید بگوییم که همه حوزه‌های مهندسی از جمله DOE را مورد پوشش قرار داده است و از آن بیشتر برای “بهینه سازی پاسخ” در این رشته استفاده می‌شود تا طرح‌ریزی آزمایش. نرم افزار Design-Expert نیز دارای رابط‌های گرافیکی بسیار زیبا نسبت به نرم‌افزار‌های دیگر است و تمامی بخش‌های طراحی آزمایشات را شامل می شود.

هماهنگی برای برگزاری دوره‌‌ آموزشی طراحی آزمایش‌ها مقدماتی و پیشرفته با نرم افزار MINITAB

جهت هماهنگی برای برگزاری دوره‌‌ آموزشی طراحی آزمایش‌ها مقدماتی و پیشرفته با نرم افزار MINITAB می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *