بند ۷-۷- اطمینان از اعتبار نتایج در ویرایش جدید استاندارد ISO/IEC FDIS 17025:2017

اشتراک گذاری

کمیته CASCO پیش نویس نهایی برای رای گیری (FDIS) ویرایش جدید استاندارد ISO/IEC 17025:2017 در تاریخ ۱۴ اگوست ۲۰۱۷ منتشر نمود. در بند ۷-۷ این پیش نویس الزامات مربوط به اطمینان از اعتبار نتایج آورده شده است. متن کامل الزامات ذکر شده برای بند به شرح زیر است (تغییرات ویرایش جدید نسبت به ویرایش سال ۲۰۰۵ با رنگ سبز مشخص شده است).

۷-۷- اطمینان از اعتبار نتایج

۷-۷-۱- آزمایشگاه باید برای پایش اعتبار نتایج یک روش‌ اجرایی داشته باشد. داده‌های به دست آمده باید به نحوی ثبت شوند که روند آن‌ها قابل تشخیص باشد و هرگاه عملی باشد، باید فنون آماری برای بررسی نتایج به کار گرفته شوند. این پایش باید طرح‌ریزی و بازنگری شود و باید در صورت لزوم شامل موارد زیر باشند، اما منحصر به آن‌ها نخواهد بود:

الف) استفاده از  مواد مرجع یا مواد کنترل کیفیت 

ب) استفاده از ابزار جایگزین که برای ارائه نتایج قابل ردیابی کالیبره شده است؛

پ) بررسی(ها) عملکرد تجهیزات اندازه‌گیری و آزمون؛

ت) استفاده از استانداردهای کاری یا کنترل با نمودارهای کنترل، جایی که قابل اجرا باشد؛

ث) بررسی میانی بر روی تجهیزات اندازه‌گیری؛

ج) تکرار آزمون‌‌ها یا کالیبراسیون‌‌ها با استفاده ازهمان روش‌ها یا روش‌های دیگر؛

ح) آزمون یا کالیبراسیون مجدد اقلام نگهداری شده؛

خ) همبستگی میان نتایج مربوط به ویژگی‌های مختلف یک قلم ؛

د) بررسی نتایج گزارش شده؛ 

ذ) مقایسات درون آزمایشگاهی؛ 

ر) آزمون کردن نمونه(ها) کور.

 

 ۷-۷-۲- آزمایشگاه باید عملکرد خود را با مقایسه با نتایج آزمایشگاه‌های دیگر (در جایی که در دسترس و مناسب باشد) پایش نماید. این پایش‌های باید برنامه‌ریزی و بازنگری شود و می‌تواند شامل یک یا هر دو مورد زیر باشند، اما منحصر به آن‌ها نخواهد بود: 

 الف) شرکت در آزمون مهارت؛

یادآوری: استاندارد ISO/IEC 17043 حاوی اطلاعات بیشتر درباره آزمون مهارت و سازمان دهندگان آزمون مهارت است. ارائه دهندگان آزمون‌های مهارت، که الزامات ISO/IEC 17043 را برآورده می‌کنند، دارای صلاحیت در نظر گرفته می‌شوند.
 ب) شرکت در مقایسات بین آزمایشگاهی به غیر از آزمون مهارت؛

۷-۷-۳- داده‌های فعالیت‌های پایش باید تجزیه و تحلیل گردد و برای کنترل و در صورت امکان برای بهبود فعالیت‌های آزمایشگاه استفاده شود. اگر نتایج تجزیه و تحلیل داده‌های فعالیت‌های پایش خارج از معیارهای از پیش تعریف شده باشند، باید اقدامات مناسبی باید انجام گردد تا از ارائه گزارش نتایج نادرست جلوگیری شود.

 

هماهنگی برای برگزاری دوره آموزشی اطمینان از اعتبار نتایج

جهت هماهنگی برای برگزاری دوره‌ “اطمینان از اعتبار نتایج آزمون یا کالیبراسیون” می‌توانید با ما تماس بگیرید.

dastmardi

اين سایت با هدف اشاعه مفاهیم مدیریت كیفیت در زمینه ارائه خدمات آزمايشگاهی و ترويج استانداردهای رایج در اين خصوص نظیر ISO/IEC 17025, ISO 15189 ایجاد شده است. خوانندگان عزيز، سعي می شود در این سایت اطلاعات تخصصی و بروز در زمینه‌های سيستم‌های مدیریت كیفیت در مراكز آزمايشگاهی، استانداردهای بین‌المللی ارائه خدمات آزمايشگاهی، ارزيابی و محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری، نمونه‌برداری پذيرشی، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، طراحی آزمایش‌ها، اعتباربخشی روش‌های آزمون و تضمین كیفیت نتایج آزمون ارائه شود. اميدوارم با همكاري شما عزيزان و علاقه‌مندان، يك پايگاه اطلاعاتي مفيد و معتبر براي علاقمندان بحت مديريت كيفيت در مراكز آزمايشگاهي در ايران ايجاد شود. لذا از ارسال نظرات ، پيشنهادات و مطالب علمي و فني خود دريغ نكرده و به غني‌تر كردن اين سایت براي استفاده كارشناسان و علاقمندان كمك نماييد. بديهي است مطالب و نظرات به اسم ارسال كننده درج خواهد شد.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ابوالفضل مسکنی گفت:

    با سلام ضمن تشکر از شما ،
    لطفا بفرمایید بعد از بدست امدن نتایج حاصل از پایش میانی تجهیزات ازمایشگاهی ، نحوه و معیار مقایسه نتایج چیست ؟ به عبارتی اعداد بدست امده از پایش میانی با چه معیاری می بایست مقایسه گردد تا به صحت کارکرد دستگاه اطمینان حاصل شود یا رد گردد ؟؟ البته پر واضح است که برای هر تجهیزی می بایست مرجع خاص خود را داشته باشد ولی این مرجع کجاست ؟؟ متشکر خواهم شد که نظر خود را ایمیل فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.