مديریت كیفیت در مراكز آزمایشگاهی

نرم افزار GUM Workbench برای محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری

اشتراک گذاری

برای مجاسبه عدم‌قطعیت نرم‌افزارهای زیادی تا الان ایجاد شده است که هر کدوم از آنها نقاط قوت و ضعف خاص خودشون را دارند، با توجه به کار با چندین نرم افزار برای محاسبه عدم قطعیت، به نظر من نرم افزار GUM Workbench یکی از نرم افزارهای خوب موجود بازار در این خصوص است. نسخه حرفه‌ای نرم افزار GUM Workbench در حدود ۲۵۰۰ یورو قیمت دارد ولی نسخه آموزشی این نرم افزار به صورت رایگان است و از لینک زیر می‌توانید آن را دانلود کنید. با اینکه نسخه آموزشی این نرم افزار فاقد برخی از امکانات نسخه حرفه‌ای است و محدودیتی برای وارد کردن بیش از ۲۰ مولفه برای تخمین عدم قطعیت اندازه گیری دارد، ولی در همین حد هم برای محاسبه عدم‌قطعیت در آزمایشگاه‌ها بسیار کارامد است.

دانلود نرم افزار GUM Workbench

پسورد: www.dastmardi.ir

یکی دیگه از نرم افزارهای خوب در زمینه محاسبه عدم قطعیت نرم افزار Uncertainty Sidekick است، شرکت سازنده این نرم افزار (ISG) است. این شرکت در سایت خودش نرم افزارهای مختلف محاسبه عدم قطعیت مثل Uncertainty Calculator 3.2 و Assistant 2.3 و Uncertainty Toolbox 2.8x و Uncertainty Analyzer 3.0 و همچنین GUM Workbench 1.3 در یک مقاله با هم مقایسه کرده و مدعی شده نرم افزار Uncertainty Sidekick که ساخت شرکت خودشان است از تمامی نرم افزارهای موجود در بازار بهتر است!!

مقاله مقایسه نرم افزارهای موجود در دنیا برای تخمین عدم‌قطعیت در اندازه‌گیری

نکته‌ای که در این مقایسه باید به آن توجه شود این است که آخرین نسخه نرم افزار Uncertainty Sidekick با نسخه‌های اولیه سایر نرم افزارهای مقایسه شده است نه آخرین نسخه آنها که این امر انجام این مقایسه را سئوال برانگیز می‌نماید. همچنین در این مقاله مقایسه نرم افزار Uncertainty Sidekick با یکی از بهترین نرم افزارهای موجود در بازار برای محاسبه عدم قطعیت یعنی QMSys GUM‌ آورده نشده است. به نظر اینجانب QMSys GUM‌ و GUMsim و GUM WorkBech توی نرم‌افزارهای موجود دارای جایگاه اول و دوم و سوم پس از این نرم افزارها، نرم افزار Uncertainty Sidekick در جایگاه چهارم قرار دارد.
با توجه به کارامدی بسیار خوب این نرم افزارها، به شرکت کنندگان در دوره‌های آموزشی عدم‌قطعیت خودم همواره توصیه کردم و به شما نیز اکیداً توصیه می‌کنم برای تخمین عدم‌قطعیت در اندازه‌گیری‌ها و کالیبراسیون‌های خودتون از محاسبات دستی پرهیز نمایید و بجای انجام دستی محاسبات از نرم‌افزارهای خوب موجود در بازار نظیر QMSys GUM‌ و GUM WorkBech و Uncertainty Sidekick استفاده کنید.


جهت کسب اطلاعات بیشتر برای خرید یکی از بهترین نرم افزارها برای محاسبه عدم قطعیت اندازه‌گیری می‌توانید به پست زیر مراجعه نمایید:

تهیه نرم افزار محاسبه عدم قطعیت اندازه گیری

 


هماهنگی برای برگزاری دوره‌‌ آموزشی عدم قطعیت در اندازه گیری با نرم افزار 

جهت هماهنگی برای برگزاری دوره‌‌ آموزشی عدم قطعیت اندازه‌گیری با نرم افزار GUM Workbench می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *